Amerikanın 46. Başkanı Joe Biden

Paylaş

(CNN) Amerika, 46. başkanı olarak Demokrat Joe Bidenı seçti, Covid-19 salgına karşı daha empatik ve bilimsel bir yaklaşım vaat eden ve dört yıllık Donald Trumpın ardından Amerikan siyasetini istikrara kavuşturur mu bilinmez ama bu seçimi zaferle bi

(CNN) Amerika, 46. başkanı olarak Demokrat Joe Bidenı seçti, Covid-19 salgına karşı daha empatik ve bilimsel bir yaklaşım vaat eden ve dört yıllık Donald Trumpın ardından Amerikan siyasetini istikrara kavuşturur mu bilinmez ama bu seçimi zaferle bitirdi.


Bu ayın sonunda 78 yaşına giren Biden, 100 yılın en kötü halk sağlığı krizinin, 1930lardan bu yana en derin ekonomik çöküşün ve ırkçılık ve ulusal çapta bir hesaplaşmanın ortasında göreve başladığı Ocak ayında göreve başladığında en yaşlı cumhurbaşkanı olacak. Hala çözülmemiş polis vahşeti.
Onun seçilmesi, Trumpın Washingtondaki çalkantılı tutuşunu sona erdirecek ve ömür boyu kazanma saplantısı olan Cumhuriyetçiyi, bir dönem sonra kaybeden baş yöneticiler saflarına mahkum edecek.
Sinematik bir dokunuşla, onu 270 seçim barajını aşan ve Beyaz Sarayı teslim eden, Bidenın Pennsylvaniadaki çocukluk eyaleti oldu. Trump, seçim gecesi Biden karşısında geniş bir liderlik yapmıştı, ancak seçim yetkilileri postayla gönderilen yüzbinlerce oy pusulasını saydıkça, yarış dramatik bir şekilde Bidenın lehine değişti ve Başkanın Beyaz Saray, devlet topluluğu olmadan bitmişti.
Keystone Eyaletinin Bidenın Beyaz Saraya giden yolundaki son engel olması, eski başkan yardımcısının Scrantondan "orta sınıf Joe" imajını geliştirdiği göz önüne alındığında zorlu bir yarış için uygun bir son oldu. Şimdi neredeyse peygamberlik gibi görünen bir ziyarette, kampanyanın çoğunu Hillary Clintonın Trumpa kaptırdığı birçok işçi sınıfı seçmeninin geçim kaynaklarına öncelik verme sözü vererek geçirdikten sonra, Seçim Günü kentteki çocukluk evine son bir gezi yapmıştı. 2016 teklifi.
Büyüdüğü evin oturma odası duvarlarından birine, "Bu Evden Beyaz Saraya Allahın Rahmetiyle" yazdı, adını ve tarihini imzaladı, 11.3.2020.
Yarışın son günlerinde, Bidenın ekibi Demokratların "mavi duvarını" yeniden inşa etme çabalarını iki katına çıkardı - ve bu kumar Bidenın Pennsylvania, Michigan ve Wisconsini kazanmasıyla sonuçlandı, CNN tahminlerine göre, Başkan Minnesota yeniden seçim hamlesinde bir öncelik yaptı.
Pennsylvaniadaki her bir oy diliminde yeniden seçilme umutlarının boğulduğunu izlerken, Trump, gergin oy sayımı sırasında Twitterda "SAYI DURDURUN" gibi taleplerle demokratik kurumların altını oymaya çalıştı.
Cumhurbaşkanı, yanlış bir şekilde, çoğu zaman Seçim Günü oylamalarının ardından sayılan birçok posta yoluyla gönderilen oy pusulalarının rakibinin sütununa düştüğü için seçimin kendisinden çalındığını iddia etti.
Son derece kutuplaşmış bir ülkeyle karşı karşıya olan Biden, samimiyet ve sabır ile Amerikayı birleştirme arzusunu yansıtmaya çalışmıştı.
Biden Çarşamba öğleden sonra, "Kazandığımızda mavi eyaletler ve kırmızı eyaletler olmayacak. Sadece Amerika Birleşik Devletleri," dedi. "Biz düşman değiliz. Bizi Amerikalılar olarak bir araya getiren şey, bizi ayırabilecek her şeyden çok daha güçlü."
Biden Perşembe öğleden sonra taraftarlarından tekrar sabır istedi. Wilmington, Delawarede "Sakin olun. Süreç işliyor" dedi. "Her oy pusulası sayılmalıdır. ... Demokrasi bazen dağınıktır. Bazen biraz sabır da gerektirir. Ama bu sabır şu anda 240 yıldan fazla bir süredir dünyanın kıskançlığı olan bir yönetim sistemiyle ödüllendirilmektedir. "
Trumpın hayal kırıklığının bir kısmı, kampanyasının ince ayarlanmış zemin oyununun aslında beklenenden çok daha fazla sözde "gizli Trump seçmenini" ortaya çıkarmayı başarması ve yarışı seçim öncesi anketlerin önerdiğinden çok daha sıkı bir yarışma haline getirmesinden kaynaklanıyordu. .
Nihayetinde Biden, Clintonın kazandığı eyaletlerin çoğunu elinde tutarak ve Pennsylvania, Michigan ve Wisconsini köşesine ekleyerek 270 Seçim Koleji oyu için rota çizdi. Oylar hala Nevada ve Arizonanın kilit eyaletlerinde sayılıyor.
Trump, ABD seçimlerinde alışılageldiği gibi Salı gecesinden sonra da önemli eyaletlerde oy sayımının devam ettiği gerçeğinde yanlış bir şekilde, seçim sürecine ilişkin aleyhte yorumlar yapmaya devam etti. Bu arada ekibi, Pennsylvania da dahil olmak üzere birçok eyalette bir dizi dava açtı ve bazı alanlarda oy sayımını durdurmaya çalışırken, gözlemcilerin diğerlerinde oyları sayan yetkilileri ne kadar yakından izleyebileceklerine meydan okudu. Trump kampanyası ayrıca, Bidenin Trumpa yaklaşık 20.000 oyla liderlik ettiği Wisconsinde bir yeniden sayım talep edeceğini söyledi, ancak tarihsel olarak bu büyüklükteki bir marjın tersine çevrilmesi muhtemel değil.

Yorum

Bu Habere Yorum Yaz

Yorumunuz Editörlerimiz tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.*