"Eserim Mitolojik Fantastik Bir Roman"

Paylaş

Genç ve yeni yazarlarımızdan Menekşe Gülbeyaz geçtiğimiz ay ikinci kitabı “Kayıp Şehir Atlantis” ile okuyucularıyla buluştu. Konusu ve kurgusu ile dikkat çeken yazarımız Menekşe Gülbeyaz ile eseri hakkında bilinmeyenler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

İşte sohbetimizin ayrıntıları:

 

Öncelikle merhaba Menekşe Hanım. Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Rica ederim, ben teşekkür ederim.

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

20 Ağustos 1978 Zonguldak doğumludur. Lise bittikten sonra öğrenim hayatını bıraktım. 21 yaşındayken Manisa şehrine yerleştim, halen de bu şehirde yaşamaktayım. Eşim ile birlikte işletmecilik yapıyorum, Melisa ve Pars adında iki tane çocuğum var.

Hobi olarak ilkokulda hikâye, şiir, resim ortaokulda karikatür çalışmaları yaptım.

İlk eserim “Gönül Ferman Dinlemiyor” 2014 yılında, ikinci eseri “Kayıp Şehir Atlantis Bulundu” geçtiğimiz aylarda yayınlandı.

 

Kitabınızın konusu nedir?

NASA adına görevli olan bilim adamı, geçmişe yolculuk yapan bir zaman mekiği icat eder. NASA’nın talimatıyla profesyonel bilim insanlarından oluşan ekip, Dünya’nın her yerinde kayıp şehir Atlantis’i araştırmaya başlarlar. Ancak umutların tükendiği bir anda Atlantis bulunur.

Eserin kahramanı olan bilim insanı, Atlantis’e doğru geçmişe yolculuğa gider. Zaman zaman kendi çağı ve (M.Ö 2.500 - 3.000) Helenistik dönem arasında gidip gelerek, Atlantis’te olup bitenleri Profesör ve ekip arkadaşları ile paylaşarak tarihi raporlar hazırlarlar.

Atlantis ülkesinde tanrıların (Zeus, Poseidon, Atlas, Athena, Hera, Prometheus, Herkül, Kibele) kıyasıya anlaşmazlığı, hileleri ve savaşlarını anlatan bu eser, aynı zamanda Atlantis uygarlığında yaşamı, o dönemde orada neler olduğunu, yok oluşa doğru yaşanılanlar ve ‘Atlantis’in nasıl yok olduğunu konu alan gerilim, macera, entrika, hırs, aşk, karışık duyguların tümünü yaşayan ve yaşatan bir eserdir. Tüm bu olup bitenler olur iken, bilim adamı Helenistik dönemde kime aşık oldu ve kimin için aşk acısı çekti?

 

Kitabı yazarkenki hedefiniz neydi?

Kayıp şehir Atlantis’in yüz yıllardır, hala daha bulunamayışı, tüm dünyanın ilgilendiği bir konu olması ve bazı bilim insanlarının Atlantis’in Manisa’da olduğu teorisini öne sürmeleri ile dünyanın her yerinde aranan Atlantis’in Manisa’da olduğu teoriyi çekici kılmak için yazılmıştır. Eserde yapılan kurgu, dünyanın gözünü Manisa’ya çevirmesine sebep olması için düşünülerek kurgulanmıştır.

 

Yazarlık konusunda ileriki hedefleriniz nedir?

Tüm yazarlarımızın eserleri gibi bu eser de benim için özel. Üzerinde çok detaylı araştırmalar yaptım. Çok keyif alarak çalıştım.

Manisa şehrinin ve Türkiye’nin böyle bir esere ihtiyacı olduğunu düşünerek yazmak istedim. Bitirdiğim andaki mutluluğum tarifi sanıyorum en zor olandır. Bu yüzden, bu duyguyu tekrar yaşamak ve katkı sunmak adına üretmeye devam edeceğim.

 

Kullandığınız üslup hakkında bilgi verebilir misiniz?

Enteresan…

Açıklayıcı…

Sürükleyici…

Kurguda başarılı…

 

Romanınızı benzerlerinden ayıran özellikleri söyler misiniz?

Bu eser, yazarla okuyucu arasında geçmiyor. Yazar okuyucusuna olup biteni anlatarak bitirmiyor eserini. Bu eseri diğerlerinden ayıran özelliği, eserin çoğunluğunun diyalog olması. Yani kahramanlar hayatı yaşıyor ve okuyucu da bu yaşantıya tanıklık ediyor. Diğer bir özelliği ise yanılmıyorsam, Türkiye’de herhangi bir şehri M.Ö dönemlere gidip tarihi kurgulayıp, Kayıp Şehir Atlantis bulundu eserine eş değerde yazılmış, aynı zamanda ülke ve şehrin tanıtımını tüm dünyada yapabilecek düzeyde bir eserin mevcut olmadığını düşünüyorum.

Bu eser mitolojik fantastik bir romandır. Aynı zamanda sinema filmi olacak şekilde yazılmış, yalnızca sinema senaryosu için teknik kısmı kalmıştır. Bu eser mitoloji filmleri deneyimine sahip bir yabancı yapımcıya ihtiyaç duyar. Ben inanıyorum ki bu eser gelecekte yabancı yapımların elinde hayat bulacak, tüm dünya sinemalarında gösterime girecek ve bilim insanlarının ilgisini Manisa tarihine çevirecek. Keşfedilmeyi bekleyen Manisa tarihi amacına kavuşmuş olacak ve yine bu eser sinema filmi ile birlikte Manisa kapılarını dünyanın her yerinden gelen yerli ve yabancı turistlere, ziyaretçilerine açacaktır.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Kitabımı yazma ve yayınlama sürecinde hep yanımda olup beni destekleyene aileme teşekkür etmek isterim. Teşekkürler hepinize…

Yorum

Bu Habere Yorum Yaz

Yorumunuz Editörlerimiz tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.*