Roman öğrencilere "Liderlik ve Proje" eğitimi

Paylaş

BAROM ve YTB Trakya Bölge Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen eğitime Türkiye ve çeşitli ülkelerden 30 Roman öğrenci katıldı - TÜ Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Başkanı Prof. Dr. Günşen: "Roman toplumunun yüzünün her daim gülmesi, ülkemiz için çok önemlidir"

EDİRNE (AA) - Balkan Roman Birliği (BAROM) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Trakya Bölge Koordinatörlüğünce, Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan, Sırbistan ve Türkiye 'den 30 Roman öğrenciye "Liderlik ve Proje " eğitimi veriliyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Kurucu Başkanı ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Günşen, Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu'nda düzenlenen eğitim toplantısında yaptığı konuşmada, Romanlar'ın Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ilişkiler anlamında Balkan devletleriyle ilgili önemli adımlar attığını belirten Günşen, "Balkanlar'da yaşayan Romanlar kardeşimizdir. Yüzyıllardır iç içe yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Bu kapsamda BAROM, YTB ile Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü, geleceğe yönelik birçok çalışma yapmaktadır. Roman öğrenciler, YTB'nin açtığı eğitim programlarında dersler alıp geleceğe yönelik güzel çalışmalar yapabilir" diye konuştu.

Balkanlar'daki kalıcı barış için Türkiye'nin, projeleriyle "ben de varım" dediğini aktaran Günşen, şunları kaydetti:

"Bunu çok yadırgamamak gerekir, daha 100 yıl öncesinde aynı coğrafyada, aynı ülkenin, Osmanlı Devleti'nin vatandaşlarıydık. Roman kardeşlerimiz, herkesten çok bize aittir. Bunu çok açık ve net söylüyorum. Ben, bu toprakların çocuğuyum. Ben de kendini Roman kabul edenlerden biriyim. Dünyanın her yerinde dezavantajlı grup olarak adlandırılan Roman toplumunun yüzünün her daim gülmesi, ülkemiz için çok önemlidir. Bu adım, ülkemizin ve Balkanlar'ın huzuru ve selameti için çok önemlidir. Bu topluluğun gelecekte bir yerlere gelebilmesi için BAROM, YTB ve enstitünün önemli bir yeri vardır."

YTB Trakya Bölge Koordinatörü Fatih Ot ise projenin ilk ayağının Makedonya'da gerçekleştirildiğini anımsattı.

Balkan ülkelerindeki Roman gençlere yönelik projelerin devam edeceğini ifade eden Ot, "Roman gençler arasında gelecek yıllarda proje üretecek çok başarılı arkadaşlarımız olacak. Edirne'nin de Balkanlar'a ve Romanlara yönelik faaliyetleri, her geçen gün artarak akademik düzeyde devam edecektir" dedi.

Fatih Ot, 30 öğrencinin 30 Ekim Cuma gününe kadar eğitim göreceğini vurguladı.

Etkinlikte BAROM Türkiye Temsilcisi Erdinç Çekiç, Kosova Temsilcisi Davut Qarci ile Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Veysi Akın da konuşma yaptı.

Kaynak: www.radikal.com/

Yorum

Bu Habere Yorum Yaz

Yorumunuz Editörlerimiz tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.*