Aldığı bursla ülkesindeki yetimlere destek oluyor

Paylaş

Afganistan uyruklu üniversite öğrencisi Mohammad Rahim Alimi, her ay aldığı devlet bursundan artırdığı 30 lirayla ülkesindeki 6 yetime destek oluyor - Alimi: "Türkiye'ye geldiğimden beri bir kere bile olsun sinemaya gitmedim. 'Sinemaya gidersem 20 lira, 30 lira olur. O zaman bu yetimler ne olacak' diye düşünüyorum, o yüzden sinemaya gitmiyorum"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ÖZKAN BEYER - Afyon Kocatepe Üniversitesinde (AKÜ) öğrenim gören Afganistan uyruklu Mohammad Rahim Alimi, her ay devlet bursundan artırdığı 30 lirayla ülkesindeki 6 yetime sahip çıkıyor.

AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Alimi, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının desteğiyle Türkiye 'de üniversite eğitimi alıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Afyonkarahisar Şubesi gönüllüsü olan Afgan genç , ihtiyaçlarını her ay aldığı 500 lira tutarındaki devlet bursuyla karşılarken, bu paradan artırdığı 30 lirayı da ülkesinde yaşayan 6 yetime gönderiyor.

Dersleri dışındaki zamanının büyük bölümünü yardıma muhtaçlara destek olarak geçiren Mohammad Rahim Alimi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı sayesinde Türkiye'de eğitim hayatına başladığını, her türlü ihtiyacının da bu kurum tarafından karşılandığını dile getirdi.

- "Dünyaya Osmanlı perspektifinden bakmak"

Sosyoloji bölümünü özellikle seçtiğini aktaran Alimi, "Sosyoloji okumaktan haz alıyorum. Sosyoloji, toplumdan bahsediyor. Afganistan'da çok zorluk çektim, yoksulluk gördüm. Akrabalarım da aynı sıkıntıları gördü. Ondan dolayı benim için en anlamlı bölüm, sosyolojidir. Türkiye'yi ise Osmanlı'ya olan sevgim nedeniyle seçtim. 'Türkiye'ye gidersem, Osmanlı perspektifinden dünyaya bakarım' dedim ve buraya geldim" diye konuştu.

Mohammad Rahim Alimi, yaklaşık bir yıldır İHH gönüllüsü olarak görev yaptığına değinerek, elinden geldiğince Türkiye'deki mültecilere yardımcı olmaya çalıştığını aktardı.

- "Elimden gelse bütün insanlara yardımcı olurum"

Ülkesinde zor durumda olan insanları da unutmadığını dile getiren Alimi, şunları söyledi:

"Bursumdan her ay 30 lira artırıyorum, 3 ayda 90 lira olunca Afganistan'a arkadaşlarıma gönderiyorum. Onlar da yetimlere veriyor. Türk lirası, Afganistan parasına göre daha kıymetli. O parayla un, yağ ve pirinç alıyorlar. En azından temel ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Parayı gönderdiğimde bana dua ediyorlar. 'Ben bir öğrenciyim, insanlara ne gibi faydam olur' diye düşünüyordum. Şu anda 30 lira gönderebiliyorum. Bu hiçbir şey değil, elimden gelse sadece o yetimlere değil, bütün insanlara yardımcı olurum. Ben 6 yetime bakıyorum, İHH milyonlarca insana bakıyor."

Mohammad Rahim Alimi, arkadaşlarından bazılarının sigara içtiğine, kafelere gittiğine dikkati çekerek, "Boş zamanlarımda kafeye gitmem, yerlerini bile bilmem. Türkiye'ye geldiğimden beri bir kere bile olsun sinemaya gitmedim. 'Sinemaya gidersem 20 lira, 30 lira olur. O zaman bu yetimler ne olacak' diye düşünüyorum, o yüzden sinemaya gitmiyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.radikal.com/

Yorum

Bu Habere Yorum Yaz

Yorumunuz Editörlerimiz tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.*