Ayşe Erbulak’tan 5. roman

Paylaş

Türkiye’nin en üretken yazarlarından biri olan Ayşe Erbulak, 5. romanı “Anne Bak Kim Geldi?” ile psikolojik gerilimin sınırlarını zorluyor.

Ülkemizde kadının durumu ve statüsü, modern şehirde, yüksek öğretimle yetişmiş bireyde dahi kadın ve kız olma baskısı ile zorla kızlık zarı algısının oluşturulması, aile baskısı, polislerin işlediği suçlar, anlaşmalı evlilik, aşk gibi konuları harmanlayan Erbulak,yepyeni bir polisiye roman ortaya çıkarıyor.

anne-bakTürkiye’de kadının statüsü, anlaşmalı evlilikler, tüm bu sosyolojik algıları ve bu algıların edebiyata yansımalarını Ayşe Erbulak’ın yeni kitabı ‘‘Anne Bak Kim Geldi’’ de görülüyor.

Klasik polisiye edebiyatında, “Kim Yaptı?” sorusu kurgunun temel unsuru olarak belirlenir ve suçlu ya da suçlular son sayfaya kadar ortaya çıkmazken Ayşe Erbulak, cesaretle ve okurlarına güvenle, katili romanın başında paylaşıyor.

Katilin en başta belli olması romanın hızından, okura aşıladığı merak duygusundan hiçbir şey kaybetmeyip, üstelik okuru suç-suçlu ilişkisinden çıkararak vicdani bir muhasebeye de zorluyor. “Anne Bak Kim Geldi?” de okuyucu, suçluyu merak etmiyor, suçluyu suça iten toplumsal yapıyı irdeliyor. Roman, bu anlamda da birçok polisiye yazarın cesaret edemeyeceği noktalara ulaşıp okuru tatmin ediyor.

Gerilim-polisiye romanlarında, ülkemizde akla ilk gelen isimlerden olmayı başaran Ayşe Erbulak, beşinci kitabı “Anne Bak Kim Geldi? ” ile ustalık yoluna girmenin keyfini yaşıyor.

Kaynak: www.kitapbiti.com/

Yorum

Bu Habere Yorum Yaz

Yorumunuz Editörlerimiz tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.*