Lavoisier’in Kafası Kesildi, Sepete Düştü ve…

Paylaş

Kimya biliminin dehası Antoine Lavoisier´in asıl eğitimi hukuktu ve Paris barosuna kayıtlı bir avukattı. Bilimsel gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmalarıyla bütün dünyada ün kazanmıştı. Kimya bilimini reddeden yobazları gösterip "Bu kelleler hiçbir şeye yaramaz!" dediği için tutuklandı.

Kimya biliminin dehası Antoine Lavoisier’in asıl eğitimi hukuktu ve Paris barosuna kayıtlı bir avukattı. Bilimsel gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmalarıyla bütün dünyada ün kazanmıştı.

Kimya bilimini reddeden yobazları gösterip “Bu kelleler hiçbir şeye yaramaz!” dediği için tutuklandı. Aynı gün yargılanıp, giyotinle ölüme mahkum edildi.

Lavoisier, matematikçi Joseph-Louis Lagrange’i çağırdı ve “Kafam sepete düştüğünde gözlerime bak. Eğer iki kere göz kırparsam insanın kafası kesildikten sonra bir süre daha beyin düşünmeye devam etmekte demektir.” dedi.

Lavoisier’in kafası kesildi, sepete düştü ve gülerek iki kere göz kırptı.

Matematikçi Lagrange diyor ki: “Lavoisier’in son saniyedeki ispat arayışı, bilimselliğin yüzyıllar sürecek meşalesidir. Ama o yobaz kafalar asırlarca karanlıkta sürünecekler, insanlığı da süründürecekler!

Yorum

Bu Habere Yorum Yaz

Yorumunuz Editörlerimiz tarafından kontrol edildikten sonra yayınlanacaktır.*